Spolu za lepšie školstvo

17.2. 2016

Projekt Spolu za lepšie školstvo vznikol s cieľom ukázať, že ani nám, v Sučanoch, nie je ľahostajná aktuálna situácia v školstve, a tak sa učitelia i študenti dňa 17.2. 2016 spojili aby vyjadrili svoju podporu a vieru v lepšiu budúcnosť vzdelávania. Celý deň sa niesol v modrej farbe, ktorá je farbou racionálneho myslenia nevyhnutného pri riešení závažného problému, akým je nekvalitný vzdelávací systém na Slovensku. Už od rána sa v priestoroch školy rozdávali zarážajúce fakty o školstve a modré stužky, avšak najdôležitejšou časťou programu bol Speaker´s corner cez veľkú prestávku, určený pre študentov, ale aj zamestnancov školy. Hlavnou myšlienkou Speaker´s corner je poskytnúť priestor na prejav vlastného názoru na vopred zadanú tému, v tomto prípade "Vzdelávanie na Slovensku". Vďaka všeobecnosti zadania mal takmer každý študent v hlave viacero myšlienok, o ktoré sa niektorí podelili a ukázali, že aj napriek nižšiemu veku im nie je ľahostajné politické dianie na Slovensku. 


Príbeh projektu

1. Príprava

Vzhľadom na to, že Bilingválne gymnázium Milana Hodžu navštevuje približne 500 študentov, našou úlohou bolo vytvoriť aspoň 400 mašličiek, ktoré sme vyrobili z 80m dlhej stužky, čo nám trvalo vyše 10 hodín práce. Tiež bolo potrebné, aby bola každa mašlička pripnutá pomocou špendlíka a na fotenie s heslom #zanaseskolstvo bolo potrebné 15 veľkých písmen, čo tiež prešlo len dvoma pármi rúk.

2. Priebeh


 Už od prvej prestávky sme študentom, učiteľom i nepedagogickým zamestnancom školy rozdávali bledomodré mašličky i nie veľmi veselé fakty o školstve. 

Cez veľkú prestávku sa konal Speaker´s corner, kde mal každý možnosť vyjadriť svoj vlastný názor ohľadom zlej situácie v školstve. Naším príhovorom sme vyzvali študentov i učiteľov povedať, čo si naozaj myslia, a veľmi nás potešila účasť. 

Po našom príhovore sa vyjadrilo niekoľko učiteľov, aj tí, ktorí boli v momentálnom štrajku, aj tí, ktorí naďalej vytrvali vo výučbe, náš pán riaditeľ, prečítal sa aj odkaz od našej bývalej študentky, ktorá momentálne študuje v Londýne, kde zorganizovala podporu zahraničných študentov a nakoniec sa vyjadrilo aj mnoho samotných študentov našeho gymnázia. Padali rôzne myšlienky, či ďakovné, či revolučné, a my sme boli šťastné, pretože nás zrazu nič nerozdeľovalo, celá škola sa stala jednotnou. 

3. Podpora 


Cez ďalšiu prestávku sa stretli študenti v modrých tričkách na grasse (trávnatej ploche za školou), aby vyjadrili svoju podporu školstva, odfotili sa a stali sa súčasťou projektu #zanaseskolstvo, za čo sme im všetkým neskutočne vďačné :)